fotolia.com, #65788684 | Autor: michaeljung

fotolia.com, #65788684 | Autor: michaeljung

Zalety i wady transakcji bezgotówkowych

Czy otaczający nas świat się zmienia? Zdecydowanie tak! Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mało kto wyobrażał sobie finalizację transakcji bez pieniędzy. Monety oraz banknoty stanowiły jedyny środek płatniczy wyrażający wartość produktów oraz usług i były głównym środkiem wymiany gospodarczej. Dziś wielu z nas stara się ograniczyć ich wykorzystanie.

W XXI wieku dominują transakcje bezgotówkowe, które przybierają różnorodne formy, takie jak karty płatnicze, bankowość elektroniczna, systemy płatności online, płatności mobilne oraz kantor online. To rozwiązania, które w pełni zrewolucjonizowały świat i zmieniły sposób naszego życia. Posiadają one wiele istotnych zalet, dzięki którym zyskały ogromną popularność, jednak korzystając z nich, warto również pamiętać o ich wadach. W dzisiejszym artykule postaramy się zdefiniować wszystkie podstawowe informacje dotyczące transakcji bezgotówkowych, dzięki którym będziecie mogli poznać ich najistotniejsze wady i zalety.

a

Zalety transakcji bezgotówkowych

Dzisiejsze karty płatnicze obsługiwane są przez prawie wszystkie punkty handlowo-usługowe. Przy ich pomocy mogą być realizowane transakcje zarówno na duże, jak i małe kwoty, dlatego korzystając z rozwiązań bezgotówkowych, całkowicie pozbywacie się problemu niewygodnych monet i banknotów, które zalegają w portfelu. Nie musicie nawet nosić ze sobą portfela – wystarczy kupić etui, w którym z pewnością zmieszczą się wszystkie karty oraz dokumenty. Jest to niezwykle istotna kwestia w przypadku zgubienia lub kradzieży. Karty można szybko zablokować, w przypadku utraty portfela wypełnionego pieniędzmi, odzyskanie ich jest wręcz niemożliwe.

Słyszeliście o kartach Co-branded? To karty wydawane we współpracy banku z innym podmiotem. Takie karty spełniają nie tylko tradycyjną funkcję płatniczą, ale również zapewniają posiadaczowi szereg różnorodnych zniżek oraz rabatów w programie lojalnościowym partnera banku. Doskonałym przykładem jest karta Visa Ryanair wydawana przez Bank BPH. Korzystając z takiej karty, otrzymuje się bonusowe punkty, przy pomocy których można obniżyć cenę biletu lotniczego. Istnieje wiele rodzajów takich kart i warto z nich korzystać, ponieważ mogą przyczynić się do obniżenia wielu kosztów.

Karta jest znacznie lepszym rozwiązaniem dla podróżujących osób. Można nią zapłacić w dowolnym miejscu na świecie, ponieważ banki automatycznie wykonują przewalutowania środków na koncie na walutę kraju, w którym obecnie znajduje się posiadacz karty. To rozwiązanie jest znacznie korzystniejsze niż wymiana pieniędzy w kantorze.

Kolejną istotną zaletą transakcji bezgotówkowych jest możliwość analizowania, a następnie optymalizowania wydatków. W systemach online znajdziecie statystyki dotyczące wszystkich wpłat i wypłat. Informacje te pomagają efektywniej zarządzać budżetem domowym, co ma korzystny wpływ na kreowanie oszczędności.

a

Wady transakcji bezgotówkowych

Największą wadą korzystania z płatności bezgotówkowych jest wywołanie poczucia beztroski. Wiele osób płacąc kartą nie myśli o zmniejszającym się saldzie na koncie, co w konsekwencji może prowadzić nie tylko do niemiłej niespodzianki, ale nawet zadłużenia. Korzystając z karty, róbcie to rozwagą. Pomoże w tym systematyczne sprawowanie kontroli nad wydawanymi pieniędzmi.

Wspomnieliśmy, że karta płatnicza jest doskonałym narzędziem sprawdzającym się w podróży, ale może być ona również źródłem bardziej niemiłej niespodzianki. Priorytetem każdego banku jest zapewnienie bezpieczeństwa swoim klientom, dlatego transakcje bezgotówkowe podlegają różnorodnym zabezpieczeniom. Jednym z nich jest monitorowanie transakcji kartowych i identyfikowanie odstępstw od reguły w płatnościach. W przypadku pojawienia się nieprawidłowości o wysokim stopniu ryzyka następuje blokada autoryzacji transakcji kartowych. Takie rozwiązanie można definiować jako wartościową zaletę, jednak dla nieświadomej osoby może to być spory problem. Wyobraź sobie, że od początku aktywacji karty systematycznie korzystasz z niej na terenie swojego miasta lub regionu. Wiesz co się stanie, gdy wyjedziesz na wakacje w egzotyczne miejsce takie jak Tajlandia czy Filipiny, nie informując o tym fakcie swojego banku? Po pierwszej wypłacie lub płatności karta zostanie zablokowana. W sytuacji, w której była ona jedynym zabranym ze sobą środkiem płatności, wymarzone wakacje z pewnością się bardzo skomplikują.

Porównując powyższe argumenty, można zdefiniować istotny wniosek. Transakcje bezgotówkowe są wygodne, powinniśmy z nich korzystać, jednak nie warto porzucać w zupełności klasycznych metod płatności. Warto mieć zawsze przy sobie choć odrobinę gotówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *