fotolia.com, #116177913 | Autor: BillionPhotos.com

fotolia.com, #116177913 | Autor: BillionPhotos.com

USA – imperium ekonomiczne

Stany Zjednoczone są symbolem potęgi oraz władzy. To kraj, który ma niezwykle istotny wpływ na bieżącą sytuację polityczną na świecie. USA swoją silną pozycję zawdzięcza przede wszystkim potężnej i stabilnej gospodarce. To imperium ekonomiczne, które postaramy się w dzisiejszym artykule scharakteryzować.

a

Imperium tworzone przez korporacje

Według danych z 2015 roku gospodarka Stanów Zjednoczonych jest wciąż największą gospodarką na świecie, z którą konkurować mogą wyłącznie Chiny. Zajmuje ona pierwszą pozycję na świecie pod względem wysokości produktu globalnego.

Kluczowy wpływ na wysokość tego wskaźnika miały takie czynniki jak rosnące zarobki, najniższa od czasu kryzysu stopa bezrobocia oraz wyższy niż przewidywano wzrost gospodarczy. Istotnym motorem napędowym są również amerykańskie spółki, które z każdym rokiem umacniają swoją pozycję na rynkach globalnych. W rankingu stu największych światowych przedsiębiorstw ponad połowa firm pochodzi z USA. W pierwszej dziesiątce jest ich aż siedem. Warto przedstawić firmy, które zajmują czołowe lokaty:

1. Apple: poziom kapitalizacji 725 mld dol.
2. Google: poziom kapitalizacji 375 mld dol.
3. Exxon Mobil: poziom kapitalizacji 357 mld dol.
4. Berkshire Hathaway: poziom kapitalizacji 357 mld dol.
5. Microsoft: poziom kapitalizacji 334 mld dol.
7. Wells Fargo: poziom kapitalizacji 280 mld dol.
8. Johnson&Johnson : poziom kapitalizacji 280 mld dol.

a

W pierwszej dziesiątce znajdują się jeszcze dwie firmy z Chin oraz jedna ze Szwajcarii. W naszej opinii to zestawienie jest doskonałym świadectwem potęgi ekonomicznej USA. Przedstawia dominację gospodarczą tego kraju w stosunku do pozostałych mocarstw. Istotny wpływ na konkurencyjność amerykańskich firm mają inwestycje w innowacyjne i inteligentne technologie, które zapewniają znacznie wyższą wydajność pracy.

Przemysł amerykański odznacza się wysokim poziomem technicznym. Pozwala to minimalizować przewagę Azji wynikającą z niskich kosztów siły roboczej. W przedsiębiorstwach produkcyjnych zlokalizowanych na terenie USA wykorzystuje się większą ilość robotów oraz zautomatyzowanych urządzeń niż ludzi. Działają one w oparciu o nowoczesny software, który pozwala optymalizować wiele procesów.

a

Eksport surowców naturalnych

Kolejnym czynnikiem, który ma istotny wpływ na przewagę ekonomiczną Stanów Zjednoczonych jest wydobycie i przetwarzanie surowców naturalnych. Amerykanie posiadają ogromne rezerwy gazu łupkowego, ropy, węgla kamiennego, miedzi, złota, srebra oraz uranu. To strategiczne surowce gospodarcze i polityczne Stanów Zjednoczonych, które wyróżniają się ogromnym potencjałem eksportowym. Dzięki rewolucji przemysłowej oraz wykorzystaniu wspomnianych wyżej nowoczesnych technologi USA w ciągu kilkunastu lat przeistoczyło się z kraju importującego gaz w kraj eksportujący. USA wytwarza również około 25% światowej produkcji energii elektrycznej.

a

Globalna konsumpcja

Trzecim istotnym elementem wpływającym na silną pozycję gospodarczą Stanów Zjednoczonych jest zwiększająca się sprzedaż oraz eksport dóbr konsumpcyjnych. Niezwykle dynamicznie rozwija się branża motoryzacyjna. W ubiegłym roku odnotowano najwyższą sprzedaż samochodów od dekady. Amerykanie kupili niemal 17,5 mln samochodów za kwotę blisko 440 mld dol.

Wskaźniki ekonomiczne oraz dane statystyczne są jednoznaczne. Stany Zjednoczone to imperium ekonomiczne o niekwestionowanej pozycji na rynku, która w opinii wielu ekspertów jest niezagrożona.

Jeżeli planujesz wycieczkę do USA i pragniesz zobaczyć to ogromne imperium ekonomiczne na własne oczy, nie zapomnij o dolarach – najlepsze kursy walut znajdziesz na Topkantor!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *