fotolia.com, #100673786 | Autor: Romolo Tavani

fotolia.com, #100673786 | Autor: Romolo Tavani

Krótka historia pieniądza

Znajdują się na kontach bankowych, w portfelach oraz w sejfach. To powszechnie akceptowalne środki wymiany, przy pomocy których możliwe jest wykonywanie płatności za dostarczone dobra lub zobowiązania. Mowa o pieniądzach, bez których nie mogłoby właściwie funkcjonować żadne społeczeństwo. To one stanowią fundament takich dziedzin jak ekonomia, bankowość czy rachunkowość.

a

Produkt za produkt

W czasach tworzenia się pierwszych cywilizacji, w których jeszcze nie istniał pieniądz w fizycznej formie środka płatniczego, podstawowym sposobem nabywania dóbr był barter. Jest to forma handlu, w której kupcy wymieniali się wzajemnie swoimi produktami. Niestety metoda ta miała wiele minusów, a najistotniejszym był fakt, iż nie zawsze taka wymiana towarami była sprawiedliwa dla dwóch stron, dlatego z biegiem czasu został wprowadzony pierwszy jednolity i trwały środek płatności. Z początku były to metale nieszlachetne takie jak brąz, miedź czy żelazo, które następnie zastąpiono złotem oraz srebrem. Jednak dla kupców, którzy przemierzali tysiące kilometrów, były one w dalszym ciągu uciążliwe, a dzielenie ich na mniejsze kawałki było bardzo trudne.

a

Pierwsza moneta

Potrzeba jest matką wynalazków. To właśnie ona zmusiła starożytnych kupców to stworzenia pierwotnych monet, które zapoczątkowały historię pieniądza. Najstarsze archeologiczne znalezisko monety datuje się na VII wiek p.n.e. To płytka elektrum, czyli połączonego stopu złota i srebra znaleziona w świątyni Artemidy. Zawierała stempel efeskiego złotnika. Monety zostały szybko upowszechnione przez Fenicjan, którzy opanowali wytop i produkcję wyrobów z brązu na szeroką skalę.

a

Papierowy środek płatności

Monety do dziś są obowiązującym środkiem płatności, jednak kilka wieków temu koszt ich emisji był zbyt wysoki, dlatego zaczęto szukać rozwiązania, które w pewnym stopniu zastąpiłoby monety i pozwoliło na szerszy obieg. W taki sposób zrodziły się banknoty, czyli papierowe pieniądze. W Chinach obowiązywały już w X wieku, natomiast w Europie pojawiły się dopiero w XVII. Wówczas Szwedzki Bank Państwowy w zamian za zdeponowane monety miedzi wydawał swoim klientom pokwitowania, które w każdej chwili można było ponownie wymienić. Papierowe banknoty upowszechniły się na masową skalę w XIX wieku. W Stanach Zjednoczonych w trakcie wojny secesyjnej wprowadzono obowiązek przyjmowania rządowych banknotów, co oznaczało, że osoba nie mogła odmówić przyjęcia zapłaty w tej formie.

a

Wstęp do współczesności

Rok 1950 to kolejna istotna data w historii pieniądza. Wówczas amerykańska restauracja US Diners Club wprowadziła elektroniczne karty płatnicze, które służyły do regulowania rachunków w sieci restauracji. To właśnie one rozpoczęły współczesną erę pieniądza elektronicznego, który dziś staje się on coraz bardziej powszechny i sukcesywnie wypiera klasyczne środki płatności.

a

Analizując historię pieniądza, można zaobserwować istotną zależność, w której forma pieniądza ewoluuje wraz z rozwojem cywilizacyjnym. Czy pieniądz elektroniczny jest już ostatnim ogniwem tego łańcucha? A może w przyszłości będą istnieć alternatywne środki płatności? Niestety na te dwa pytanie nie jesteśmy jeszcze w stanie odpowiedzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *