fotolia.com, #81805135,  ESCALA

fotolia.com, #81805135, ESCALA

Kredyt hipoteczny

W Polsce ok. 10% Polaków ma kredyt hipoteczny, a na każdego pełnoletniego mieszkańca naszego kraju przypada 10,5 tys zł – wynika z danych Hypostatu. 

Nie jest to kwota zatrważająca, bo wiele o wyższe zobowiązania związane z kredytem hipotecznym mają Norwegowie czy Szwedzi. Niskim poziomem zadłużenia charakteryzują się kraje na południu Europy, ale także kraje takie jak Rumunia, Turcja czy Bułgaria. Z roku na rok jednak przybywa osób, którym coraz trudniej płacić comiesięczne zobowiązania. Nie chodzi tu jednak tylko i wyłącznie o raty kredytu, ale także o płacenie rachunków i innych opłat związanych z eksploatacją domu czy mieszkania. Największe tego typu problemy dotykają coraz częściej Hiszpanów czy Włochów czyli tam, gdzie kryzys widoczny jest bardzo wyraźnie, a bezrobocie nie zmniejsza się od długiego już czasu. Nieco dokładniej dane te pokazuje poniższy wykres.

fot. bankier.pl

fot. bankier.pl

 

W jakiej walucie? 

Starając się o kredyt hipoteczny należy zdecydować się w jakiej walucie ma być on zaciągnięty oraz na ile lat. Wielu ekspertów podkreśla fakt, że najlepiej kredyt hipoteczny zaciągać w walucie, w której się zarabia co pozwoli na uniknięcie ryzyka kursowego. Najbardziej dotkliwie odczuli to posiadacze kredytu we frankach szwajcarskich, o którym pisaliśmy w jednym z naszym artykułów. To własnie wtedy wysokość raty znacznie wzrosła a frankowicze borykają się z większymi ratami aż do teraz. Choć raty kredytu zaciągniętego w rodzimej walucie są wyższe niż te w walucie obcej, to różnica nie jest tak duża jak jeszcze kilka lat temu. Powodem takiej sytuacji są wyższe marże dla kredytów w obcej walucie oraz zwiększenie spreadu walutowego. Osoby, które nie chcą ponosić ryzyka walutowego najczęściej decydują się na zaciąganie kilkuletniego kredytu w walucie rodzimej, a dużą popularność zyskały ostatnio kredyty z dopłatą rządową. Wybór waluty zależy od naszych zarobków, ale także należy wziąć pod uwagę ryzyko walutowe gdy zaciągamy kredyt w obcej walucie.

Zdolność kredytowa

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad wzięciem kredytu musimy być pewni, że posiadamy zdolność kredytową. Bank musi zostać przekonany, że będziemy w stanie spłacić nasze zobowiązania. Każdy bank ma w tym zakresie inne wymagania, ale wciąż najważniejszy wpływ na to czy kredyt otrzymamy mają nasze dochody oraz inne zobowiązania, które musimy spłacać. Jakie są jeszcze czynniki decydujące o zdolności kredytowej?

  • okres spłaty kredytu
  • rodzaj raty
  • historia kredytowa
  • wysokość wkładu własnego
  • wiek kredytobiorcy systematyczność uzyskania dochodów

Pod uwagę należy wciąż również jakimi oszczędnościami dysponujemy, czy posiadamy tzw. wkład własny, ale również czy stać nas na opłaty okołotransakcyjne. Otrzymanie kredytu hipotecznego nie jest prostą sprawą, jak również spłacanie zobowiązań, jeśli kredyt zostanie nam przyznany. Często jest to jednak jedyna szansa na zakup własnego domu i mieszkania, które wynagrodzić może nawet wysoką ratę kredytu. Warto przygotować się na rozmowę z doradcą kredytowym i obliczyć na jaką ratę miesięczną będzie nas stać. Ułatwi to wybór najbardziej korzystnej opcji, bo przecież takie zobowiązanie przyjmuje się na co najmniej kilkanaście lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *