fotolia.com,  #77990058 | Autor: georgejmclittle

fotolia.com, #77990058 | Autor: georgejmclittle

Internetowe zakupy – na co uważać?

W dzisiejszych czasach wiele osób nie wyobraża sobie życia bez handlu elektronicznego. To rynek, który intensywnie się powiększa i z każdym rokiem generuje coraz wyższe obroty. Według statystyk aż 80% internautów odwiedza strony o tematyce e – commerce. To w głównej mierze sklepy internetowe oraz portale aukcyjne. Jesteśmy przekonani, że trend ten w kolejnych latach nie ulegnie zmianie, ponieważ zakupy w sieci oferują konsumentom wiele korzyści. Są szybkie, wygodne i tanie.

Właśnie takie zalety handlu elektronicznego są najczęściej wymieniane przez respondentów, ale czy oznacza to, że internetowe zakupy są rozwiązaniem idealnym? Jak się okazuje, nie jest tak do końca. Taka forma zakupu ma również pewne minusy, o których należy pamiętać, klikając na stronie przycisk „kupuję”. Czy jesteście konsumentami świadomymi wszystkich zagrożeń e – commerce? Jeżeli nie, koniecznie przeczytajcie ten wpis do końca.

a

Niebezpieczna transakcja

Szacuje się, że ponad 15% polskich sklepów internetowych ma niewystarczające zabezpieczenia, by móc uchronić się przed atakiem hakerów, którzy mogą na takich stronach przejąć nie tylko dane personalne osób wykonujących transakcje, ale również dane używanych kart kredytowych. Kradzież tak poufnych danych jest niezwykle niebezpieczna, dlatego zapewnienie pełnego bezpieczeństwa internetowym konsumentom to priorytet, którym powinien kierować się każdy sklep internetowy. Najprostszym sposobem na zweryfikowanie bezpieczeństwa transakcji jest szyfrowana wersja protokołu HTTPS. Jej zadaniem jest zapobieganie przechwytywaniu i zmienianiu przesyłanych danych. Z tego rozwiązania korzystają wszystkie banki, serwisy płatności online oraz wiele sklepów internetowych.

Jak sprawdzić protokół HTTPS? To bardzo proste! Jeżeli w polu adresu URL sklepu internetowego występuje zielona kłódka, jest to informacja od przeglądarki, że strona, na której właśnie się znajdujesz, korzysta z systemu, który ma na celu zapobiec przechwytywaniu i zmienianiu przesyłanych danych.

a

Uwaga na podróbki!

Udało Ci się znaleźć w sieci niezwykle atrakcyjną ofertę? Produkt jest tańszy nawet od kilkadziesiąt procent od swojego odpowiednika sprzedawanego w sklepach stacjonarnych? W takiej sytuacji powinna się zapalić w Twojej głowie ostrzegawcza lampka. W ten sposób uchronisz się przed zakupem podrabianego produktu. Wbrew pozorom zjawisko to jest niezwykle popularne w polskim e – commerce.

Najczęściej ofiarą podrabianych produktów padają osoby kupujące w sieci markową odzież, luksusową biżuterię, galanterię skórzaną, kosmetyki oraz perfumy. Wiele osób nie jest nawet świadoma, że stała się ofiarą takiego oszustwa. Na szczęście ryzyko zakupu podrabianego produktu można zminimalizować, stosując się do dwóch prostych rad. Przed zakupem warto poprosić sprzedawcę o wysłanie bardziej szczegółowych zdjęć, by móc porównać je z tymi, które są dostępne na oficjalnej stronie internetowej producenta. Istotna jest również możliwość zapłaty za towar za pobraniem z możliwością otwarcia paczki przed zapłatą w obecności listonosza. Jeżeli towar okaże się podróbką, wówczas nie musicie odbierać takiej paczki.

a

Oszuści

Odsetek oszustw polegających na wyłudzaniu pieniędzy w sieci z każdym rokiem jest coraz mniejszy, jednak nie zwalnia to kupujących z zachowania minimalnych środków ostrożności. Zawsze znajdzie się osoba, która chce wykorzystać naiwność nieświadomych niczego osób, dlatego przed jakimkolwiek zakupem online warto dokonać podstawowej weryfikacji sprzedającego. W internecie znajdziecie wiele serwisów, w których oprócz porównania cen można przeczytać opinie na temat poszczególnych sklepów. Jeżeli pierwszy raz kupujecie w danym sklepie internetowym, koniecznie sprawdźcie, jaka krąży o nim opinia.

Stosując się do naszych rad, z pewnością zminimalizujecie ryzyko rozczarowania wynikającego z zagrożeń czyhających na internetowych konsumentów. Warto również pamiętać, że przysługują wam prawa, które możecie wykorzystać na swoją korzyść nawet po transakcji. Kupując w internecie macie 14 dni kalendarzowych na zwrot towaru od momentu wejścia w jego posiadanie. Nie musicie podawać przyczyny decyzji.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *